مجله تفر یحی آموزشی

فتوای جنجالی آیت ا… مکارم در مورد کشف حجاب ! Reviewed by Momizat on . سرمه: آیت الله مکارم شیرازی از اون دسته مراجعی هستند که حقیقتا اپدیت هستند و معنای واقعی پویایی فقه شیعه رو اثبات کردند... تازگی یک فتوای جنجالی از ایشون منتشر سرمه: آیت الله مکارم شیرازی از اون دسته مراجعی هستند که حقیقتا اپدیت هستند و معنای واقعی پویایی فقه شیعه رو اثبات کردند... تازگی یک فتوای جنجالی از ایشون منتشر Rating: 0

فتوای جنجالی آیت ا… مکارم در مورد کشف حجاب !

محبوب کن - فیس نما

۲۰۱۵۰۹۲۴۱۰۵۶۰۳-۱

سرمه: آیت الله مکارم شیرازی از اون دسته مراجعی هستند که حقیقتا اپدیت هستند و معنای واقعی پویایی فقه شیعه رو اثبات کردند… تازگی یک فتوای جنجالی از ایشون منتشر شده که توجه شما رو در این خصوص به مطالعه این مطلب جلب میکنم…

به گزارش سرمه به نقل از جام جم آنلاین، در سوالی که در این رابطه پرسیده شده آمده است: «اخیرا فتوای حضرتعالی را در مورد دخترانی که در خارج تحصیل و آنها را مجبور به ترک حجاب می‌کنند، در سایت‌های مختلف منتشر کرده‌اند و برخی از این فتوا، سوءاستفاده می‌کنند.

در این فتوا آمده است:
“با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لامذهب پست‌های مهم را اشغال می‌کنند، به افراد متدین اجازه داده می‌شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند، ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند.”

لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.

پاسخ:
«شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است و حتی غیر مسلمانان نیز می‌دانند که این مسئله از احکام مسلّم اسلام می‌باشد و لذا در بسیاری از موارد، خود را ملزم می‌بینند که با آن کنار بیایند.

البته هر حکمی می‌تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد، مثلا: اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می‌کند که به پزشک غیرهمجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسّر نشود؛ در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می‌شود.

و همچنین در مورد تحصیلات لازم که اگر نداشته باشد، با مشکلات مهمی (خودش یا جامعه اسلامی) مواجه می‌شود، به عنوان ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می‌شود؛ آن هم به مقدار ضرورت یعنی در خصوص آنجا که الزام قطعی بر ترک حجاب است _ یعنی تا محل درس با حجاب می رود و در محوطه درس که الزام به ترک حجاب است، ترک می کند و در بازگشت بلافاصله حجاب را حفظ می کند_با توجه به آنچه گفتیم، توضیح کافی برای فتوای گذشته داده شد. امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.»

ایسنا

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

بازگشت به بالا